Korona ja uudet työskentelytavat – uhka vai mahdollisuus naisten urakehitykselle?
Women in business 2021Korona ja uudet työskentelytavat – uhka vai mahdollisuus naisten urakehitykselle?

Koronapandemian kehittyminen tulevaisuudessa on arvaamatonta ja valitettavasti moniin yrityksiin tilanne on jo vaikuttanut merkittävästi. Sen vuoksi keräämme jatkuvasti neuvoja, asiaan liittyviä vinkkejä ja uutisia helpottaaksemme niin paljon kuin mahdollista vaikeassa tilanteessa.
Älä epäröi ottaa meihin yhteyttä tarvitseassanne tukea. Meillä on laaja asiantuntija- ja neuvonantajaverkosto, jotka ovat valmiita auttamaan. Löydä paikallinen neuvonantajasi täältä.
Korona ja uudet työskentelytavat – uhka vai mahdollisuus naisten urakehitykselle?
COVID-19 vaikutukset ovat nyt jo toisena elettynä koronakeväänä laajalle ulottuvia ja kauaskantoisia. Vaikutusten painottuminen liike-elämässä tietyille toimialoille alkaa olemaan selvää ja välillisten vaikutusten hiipiminen koko kansantalouteemme on myös jo joiltain osin ainakin lyhyellä aikavälillä peruuttamatonta.
Todella hurja ja tälle sukupolvelle ainutlaatuinen vuosi – 2020 – on nyt takana. Pandemia on edelleen vaivanamme ja tulee sitä vielä tovin olemaan, vaikka rokotteiden hyväksyntäproseduurit ja toimittamiset (olkavarsiin saakka) ovat lähteneet pikkuhiljaa globaalilla tasolla käyntiin. Voisi olettaa, että poikkeusoloja ja uusia toimintatapoja harjoiteltuamme, osa tehtävistä sujuisi jo rutiinilla.
Keväällä 2020 suomeenkin rantautui globaaliksi pandemiaksi levinnyt Covid-19, eli kansankielellä koronavirus. Koronan vaikutukset Suomen talouselämään ja erityisesti yrityksien ja yrittäjien toimintaan olivat ja ovat edelleen varsin laajamittaisia ja usealla toimialalla myös kauaskantoisia.
Koronapandemian takia monet yritykset kohtaavat nyt suuria haasteita ja paineita. Talous- ja palkkahallinon ulkoistaminen voi olla yksi tapa, jolla luoda joustavuutta ja liikkumavaraa painostavaan tilanteeseen. Tehokkuuden kannalta ulkoistamista voi olla kannattavaa harkita myös normaaleissa olosuhteissa.
Uutta kustannustukea voi hakea Valtiokonttorista 7.7.2020 lähtien
Korona ja poikkeuksellista perheystävällisyyttä
Poikkeuksellisen tilanteen takia hallitus esittää uutta väliaikaista lakia (He 53/2021), jolla yhtiökokous, osuuskunnan kokous, yhdistyksen kokous ja muut laissa tarkoitetut vastaavat kokoukset voidaan järjestää syyskuun 2021 loppuun mennessä, vaikka laissa, yhtiöjärjestyksessä tai säännöissä määrätään tiukemmasta määräajasta. Kokousaja
6 vinkkiä asiantuntijoiden johtamiseen kriisiaikana
Lyhyen aikavälin kassavirtaennusteet – käytännön kysymyksiä ja vinkkejä
COVID-19 vaikutukset ovat nyt jo toisena elettynä koronakeväänä laajalle ulottuvia ja kauaskantoisia. Vaikutusten painottuminen liike-elämässä tietyille toimialoille alkaa olemaan selvää ja välillisten vaikutusten hiipiminen koko kansantalouteemme on myös jo joiltain osin ainakin lyhyellä aikavälillä peruuttamatonta.
Yhteisöjen veroilmoituksille myönnetään lisäaikaa
Palvelemme asiakkaitamme normaalisti koronavirusepidemiasta huolimatta.