Muutokset tilinpäätöksen rekisteröinnin myöhästymismaksuihin
Tilinpäätöksen rekisteröinnin myöhästymismaksut ovat muuttuneet, ja uusia maksuja sovelletaan joulukuussa 2024 ja sen jälkeen päättyneisiin tilikausiin. Myöhästymismaku määrätään, jos osakeyhtiö, osuuskunta, eurooppayhtiö tai -osuuskunta ei rekisteröi tilinpäätöstään kaupparekisteriin kahdeksan kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä. Myöhästymismaksut määräytyvät seuraavasti:
- Tilinpäätös myöhässä enintään 2 kuukautta: 150 euron myöhästymismaksu
- Tilinpäätös myöhässä 2–4 kuukautta: 300 euron myöhästymismaksu
- Tilinpäätös myöhässä yli 4 kuukautta tai sitä ei ole rekisteröity ollenkaan: 600 euron myöhästymismaksu
- Myöhästymismaksu määrätään kaksinkertaisena, jos kyseessä on julkinen osakeyhtiö tai eurooppayhtiö tai jos tilinpäätöstä ei ole rekisteröity ollenkaan kahdelta tai useammalta peräkkäiseltä tilikaudelta.
Laiminlyöntimaksut vuodesta 2025 alkaen
Vuoden 2025 alusta alkaen Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) voi määrätä yrityksille laiminlyöntimaksun, jos yritys ei ole korjannut kaupparekisteritiedoissa olevia virheitä tai puutteita PRH:n kehotuksesta huolimatta. Edellä mainittuja virheitä ovat esimerkiksi, jos edunsaajatiedot, hallitus, osoite tai henkilötunnus puuttuvat, rekisteritiedot ovat virheellisiä tai yrityksen vastuuhenkilö tai tilintarkastaja on liiketoimintakiellossa.
- Laiminlyöntimaksu on pääsääntöisesti 300 euroa, mutta julkisille osakeyhtiöille ja eurooppayhtiöille 600 euroa.
Yritykselle voidaan määrätä uusi laiminlyöntimaksu, joka on kaksinkertainen ensimmäiseen laiminlyöntimaksuun nähden, jos yritys ei ole korjannut puutetta tai virhettä ensimmäisen laiminlyöntimaksun jälkeisestä uudesta kehotuksesta huolimatta. Näin ollen, jos esimerkiksi osakeyhtiö ei ensimmäisen 300 euron laiminlyöntimaksun sekä uuden korjauskehotuksen saatuaan edelleenkään korjaa kaupparekisteritiedoissa olevaa virhettä tai puutetta, määrätään sille uusi kaksinkertainen laiminlyöntimaksu, joka on 600 euroa.
Sähköinen asiointi pakolliseksi vuonna 2026
Vuoden 2026 alusta alkaen sähköinen asiointi YTJ-palvelussa tulee pakolliseksi kaikille muille paitsi säätiöille, yhdistyksille ja toiminimiyrittäjille. Sähköinen asiointi koskee niin kaupparekisteriin toimitettavia perustamis-, muutos- ja lopettamisilmoituksia kuin tilinpäätöksen rekisteröintiä sekä kaikkia muita toimitettavia tietoja.
Kaupparekisteritietojen tarkistusvelvollisuus
Vuodesta 2026 alkaen osakeyhtiöiden, osuuskuntien ja ulkomaisten elinkeinoharjoittajien, jotka ovat perustaneet sivuliikkeen Suomeen, on vuosittain tarkistettava kaupparekisteriin merkityt tiedot YTJ-palvelussa. Tämä velvollisuus koskee myös eurooppayhtiötä ja -osuuskuntia.
PRH voi määrätä 300 euron laiminlyöntimaksun vuodesta 2027 alkaen, jos yritys laiminlyö kaupparekisteriin merkittyjen tietojen tarkistamisen. Julkisille osakeyhtiöille ja eurooppayhtiöille määrätään 600 euron laiminlyöntimaksu.
On kuitenkin huomattava, että tarkistusvelvollisuuden soveltamisajankohta voi mahdollisesti vielä siirtyä vuodesta 2026 vuoteen 2027 hallituksen eduskunnalle 12.11.2024 antaman hallituksen esityksen ja mahdollisen lakimuutoksen myötä.
Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi kaupparekisterilain muuttamisesta – rekisteritietojen palauttaminen ja selvitystilan lopettaminen
Hallitus on 21.11.2024 antanut eduskunnannalle hallituksen esityksen HE 193/2024 vp laiksi kaupparekisterilain muuttamisesta. Esityksessä ehdotetut kaupparekisterilain muutokset mahdollistaisivat kaupparekisteristä ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnin perusteella poistetun tai selvitystilaan asetetun osakeyhtiön, osuuskunnan, asunto-osakeyhtiön tai keskinäisen kiinteistöosakeyhtiön selvitystilan lopettamisen tai rekisteriin palauttamisen ilmoitusvelvollisen tekemästä hakemuksesta tarkemmin säädetyin edellytyksin.
Lakia sovellettaisiin niihin ilmoitusvelvollisiin, jotka ovat määrätty poistettavaksi kaupparekisteristä tai määrätty selvitystilaan 1.1.2023 alkaen. Esityksen mukaan muutoksen on tarkoitettu tulevan voimaan mahdollisimman pian, mutta kuitenkin viimeistään 1.3.2025.
Uudesta kaupparekisterilaista voi lukea PRH:n sivuilta: PRH - Kaupparekisteri - Uusi kaupparekisterilaki.
Arvonlisäverolain muutokset 2025
Yleinen arvonlisäverokanta Suomessa on noussut 1.9.2024 alkaen 24 prosentista 25,5 prosenttiin. Yleisen 25,5 prosentin arvonlisäverokannan soveltamisalan piiriin kuuluvat ne tavarat ja palvelut, joihin on aikaisemmin sovellettu 24 prosentin yleistä arvonlisäverokantaa. Yleisen arvonlisäverokannan soveltamisalan ulkopuolelle jäävät ne tavarat ja palvelut, joihin sovelletaan 14 ja 10 prosentin alennettuja verokantoja, kuten majoitus- ja liikuntapalveluita.
Syyskuussa voimaan tulleen uuden yleisen arvonlisäverokannan lisäksi hallitus on esittänyt muutoksia alennettuihin arvonlisäverokantoihin 1.1.2025 alkaen. Olemme koostaneet alle taulukon sovellettavaksi ehdotetuista arvonlisäverokantojen muutoksista.